fbpx

📦 Dostawa już od 8,99 zł

Menu

Promocje

Produkty

Szukaj

Jak skutecznie nawilżyć przesuszoną skórę głowy 

Kobieta z łupieżem i przesuszoną skórą głowy

Kto nie marzy o pięknych, lśniących włosach? W codziennej pielęgnacji stosujemy odżywki i maski, które mają poprawić kondycję naszych włosów, często jednak zapominamy, że bezpośredni wpływ na ich stan ma… skóra głowy! Podobnie jak skóra na całym ciele, skóra głowy również może ulec przesuszeniu. Często przypominamy sobie o niej dopiero po pojawieniu się niepokojących sygnałów, takich jak pieczenie, swędzenie czy łupież. Jak nawilżać skórę głowy zanim wystąpią takie objawy?

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Zanim zaczniesz walczyć z problemem przesuszonej skóry głowy, przyjrzyj się towarzyszącym temu problemowi objawom i zastanów się nad ich przyczyną. Można wyróżnić kilka czynników, które niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry głowy:

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Ogromny wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów może przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy. Nasza świadomość na temat składników często jest niewystarczająca i w rezultacie sięgamy po kosmetyki, które zamiast poprawiać stan naszych włosów – znacząco go pogarszają. Czego unikać w kosmetykach do włosów, by nie podrażniać skóry głowy? Przede wszystkim zrezygnuj ze stosowania szamponów z silnie działającymi detergentami. Wybieraj szampony bez SLS i unikaj w ich składzie alkoholu, który ma działanie wysuszające. Unikaj także częstych zabiegów fryzjerskich, takich jak rozjaśnianie włosów, farbowanie czy częste stosowanie pianek, lakierów, suchych szamponów i innych produktów do stylizacji.

Czynniki zewnętrzne

Często myślimy, że skro skóra głowy osłonięta jest włosami, nie docierają do niej promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja na słońce ma jednak bardzo szkodliwy wpływ na kondycję skóry głowy. Latem warto zakładać na głowę przewiewne chustki czy kapelusze. Na skórę głowy niekorzystnie wpływa także częste suszenie włosów gorącym powietrzem, używanie lokówki, prostownicy, a nawet mycie włosów wodą o zbyt wysokiej temperaturze. Warto jednak pamiętać, że nie tylko upały są niebezpieczne dla naszej skóry głowy – niekorzystna jest dla niej także silna ekspozycja na mróz i wiatr, dlatego zimą także pamiętaj o nakryciu głowy! Pamiętaj jednak, aby nie przegrzewać skóry głowy – w ten sposób przyspieszasz odparowywanie z naskórka wilgoci i w rezultacie skóra się przesusza.

Niezdrowy styl życia

Podobnie jak na cały organizm, na kondycję skóry głowy negatywnie wpływa także nieprawidłowa dieta i długotrwały stres. Często za zaburzenia budowy naskórka są również odpowiedzialne geny i zmiany hormonalne. To czynniki, które mogą przyczyniać się do występowania łupieżu, łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry głowy i AZS. Dlatego zawsze warto dbać o zdrowy styl życia – to w dużej mierze pomoże Ci zwalczyć problemy skórne.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki mogą być przyczyną podrażnień skóry głowy i powodować naruszenie naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. W wyniku takich zmian woda ze skalpu odparowuje, a skóra ulega przesuszeniu. Podrażnione ujścia mieszków włosowatych ułatwiają przedostawanie się bakterii, grzybów, pyłów obecnych w smogu i innych zanieczyszczeń. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób skórnych.

Jak skutecznie nawilżyć skórę głowy?

Przede wszystkim – nie zapominaj o niej! Skóra głowy jest równie ważna, jak skóra na reszcie ciała i również wymaga nawilżenia. Od panującej w skórze głowy równowagi w dużej mierze zależy to, w jakiej kondycji są nasze włosy. Jeśli odpowiednio zadbasz o skalp, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje włosy będą szybciej rosły, będą mocniejsze i bardziej błyszczące. Ograniczysz w ten sposób także wypadanie włosów i łamanie się ich na długości. Skóra głowy zawiera dwa razy więcej wilgoci niż w innych obszarach ciała. Nie pobiera jednak wilgoci z zewnątrz, dlatego należy ją odpowiednio nawilżać. Jak to robić?

Stosuj szampony o właściwościach nawilżających

W odróżnieniu od masek i odżywek do włosów, szamponu używa chyba każdy. To najczęściej używany kosmetyk w pielęgnacji skóry głowy, dlatego ważne, by dobrać go do jej potrzeb. Aby odpowiednio nawilżać skalp, należy stosować szampony do suchej skóry. Produkty o łagodnym i naturalnym składzie nie podrażniają skóry głowy i nie naruszają jej naturalnej warstwy hydrolipidowej, która odpowiada o zatrzymanie wody w skórze. Świetnie sprawdzi się szampon aloesowy, którego fizjologiczne pH wspiera ochronne funkcje skóry głowy. To kosmetyk o dwufunkcyjnym zastosowaniu – możesz go także wykorzystać do mycia ciała.

Wykonuj peeling skóry głowy

Podobnie jak reszta ciała, skóra głowy wymaga regularnego złuszczania peelingiem. Najlepiej sięgnąć po kosmetyk z naturalnymi drobinkami. Możesz także przygotować peeling samodzielnie, z produktów, które masz w domu. Wystarczy, że połączysz ze sobą drobno zmielony cukier i szampon lub żel aloesowy. Peeling pomoże odblokować mieszki włosowe i usunie zrogowaciały naskórek, przygotowując skórę głowy na nawilżenie.

Stosuj wcierkę do skóry głowy

Pamiętaj, że skuteczna i bezpieczna wcierka nie zawiera alkoholu ani środków drażniących. Jej zadaniem jest między innymi przywrócenie prawidłowego pH skóry. Jako wcierka świetnie sprawdzi się połączenie hydrolatu aloesowego i żelu aloesowego, która nie tylko prawidłowo nawilży skórę, ale także pobudzi włosy do wzrostu. Spryskaj skalp hydrolatem, a następnie wmasuj w skórę głowy aloesowy żel. Masaż poprawi mikrokrążenie i sprawi, że składniki aktywne zawarte we wcierce będą się lepiej wchłaniać.

Pamiętaj o systematyczności! To ona jest kluczem w każdej pielęgnacji.

hydrolat aloesowy wcierka na przesuszoną skórę głowy
Shopping Cart