Każdy z nas, codziennie korzystając z różnych kosmetyków, wpływa na środowisko naturalne. Wybierając produkty do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów, mamy ogromny wpływ na ekologię i jakość naszego życia. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej tematowi kosmetyków naturalnych i ekologicznych.
Kosmetyki naturalne - jak je rozpoznać
Zgodnie z wytycznymi Rady Europy kosmetyk naturalny jest otrzymywany ze składników pochodzenia naturalnego: głównie roślinnego, zwierzęcego (proces pozyskiwania przeprowadzany jest bez szkody dla zwierząt, jest to np. wosk pszczeli, lanolina, miód) i mineralnego. Zdefiniowany jest także sposób pozyskiwania surowców roślinnych. Powinny to być procesy stosowane w tzw. zielonej chemii – czyli metody fizyczne (tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja parą wodną, itp.), mikrobiologiczne lub enzymatyczne. W takich procesach materiał roślinny przetwarzany jest w możliwie minimalnym stopniu. Takie produkt powinny zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, mineralnego lub odzwierzęcego), posiadać biodegradowalne opakowanie, nadające się do recyklingu , a 5% zawartych w nich składników może być pochodzenia syntetycznego. Kosmetyki naturalne bez parabenów, bez SLS czy innych syntetycznych dodatków są idealnym wyborem dla osób, które chcą zadbać zarówno o swój organizm, jak i o środowisko.
Producenci kosmetyków często jednak nadużywają określenia “naturalny”. Aby mieć pewność, że w danym produkcie znajduje się odpowiednia ilość składników pochodzenia naturalnego, przede wszystkim dokładnie analizuj skład INCI. Nie ufaj w pełni sloganom reklamowym ani hasłom zamieszczonym na opakowaniu przez producentów. Jeśli po przeanalizowaniu składu nadal masz wątpliwości, zwróć uwagę na certyfikaty, potwierdzające naturalność kosmetyku.
Kosmetyki organiczne - czym się charakteryzują
Zastanawiasz się, czym właściwie różnią się kosmetyki naturalne od kosmetyków organicznych? Okazuje się, że wbrew przekonaniom wielu osób, nie są to wcale tożsame terminy. Kosmetyki które zawierają naturalne składniki, nie zawsze możemy nazwać kosmetykami organicznymi. Dlaczego? Podobnie jak naturalne, bio kosmetyki zawierają minimum 95% składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, mineralnego lub odzwierzęcego), 5% składników może być pochodzenia syntetycznego, jednak min. 20% składu powinno pochodzić z upraw ekologicznych, potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami.
Kolejną, odrębną grupą są kosmetyki ekologiczne z naturalnym lub organicznym składem. Eko kosmetyki charakteryzują się tym, że rośliny wykorzystane do ich produkcji pochodzą z upraw sprzyjających naturalnym cyklom, propagujących równowagę ekologiczną i dbających o różnorodność biologiczną.
Różnice między naturalnym kosmetykami, a kosmetykami bio
Najważniejszą różnicą między kosmetykami naturalnymi a organicznymi, jest zatem pochodzenie składników. Kosmetyki naturalne wykorzystują naturalne składniki, ale niekoniecznie pochodzące z ekologicznych źródeł. Kosmetyki organiczne gwarantują, że min. 20% składników ma pochodzenie organiczne, co oznacza, że mają jeszcze lepszy wpływ na środowisko.
Kosmetyki naturalne, kosmetyki bio i eko kosmetyki to nie tylko ochrona Twojej skóry, ale także ochrona środowiska. Wybierając produkty o składzie naturalnym, zmniejszasz ilość substancji chemicznych, które trafiają do wód gruntowych i rzek. Ponadto, producenci kosmetyków naturalnych często angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska, co sprawia, że używając ich produktów, jesteś częścią większego ekologicznego ruchu. Podczas wyboru naturalnych kosmetyków do włosów, czy pielęgnacji skóry warto zatem wziąć pod uwagę ekologiczne praktyki producenta. Dobrze jest również wybierać biodegradowalne produkty, których opakowania nadają się do recyklingu.
Pielęgnacja naturalnymi kosmetykami
Kosmetyki naturalnego pochodzenia to nie tylko troska o środowisko, ale także skuteczna pielęgnacja. Skład kosmetyku jest prosty i przejrzysty, dzięki czemu wiesz, co nakładasz na swoją skórę. Naturalne składniki, takie jak olejki naturalne, witaminy i minerały, doskonale pielęgnują skórę i włosy. Wybierając eko kosmetyki, dbasz o siebie i o naturę jednocześnie.
Jakie korzyści może przynosić pielęgnacja naturalnymi kosmetykami?
- Produkty naturalne zwykle nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak parabeny, ftalany, siarczany, SLS (sodium lauryl sulfate) i wiele innych, które mogą być obecne w konwencjonalnych produktach. Unikanie tych składników pomaga w utrzymaniu skóry w świetnej kondycji, a ryzyko powstawania podrażnień i nieprzyjemnych skutków ubocznych jest znacznie mniejsze, niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych.
- Naturalne składniki mają korzystny wpływ na stan skóry – dostarczają jej niezbędnych witamin, minerałów i substancji odżywczych, które są gwarancją pięknej skóry i włosów.
- Składniki naturalne są często łagodniejsze dla skóry , a ryzyko wywołania reakcji alergicznej jest mniejsze (choć czasem się to zdarza) w porównaniu do chemicznych substancji, używanych w konwencjonalnych kosmetykach.
- Istnieje wiele naturalnych kosmetyków, dostosowanych do różnych rodzajów skóry, co pozwala wybrać produkty bardziej odpowiednie dla indywidualnych potrzeb i problemów skórnych.
- Stosowanie naturalnych kosmetyków może przynosić długoterminowe korzyści dla skóry, pomagając w utrzymaniu jej młodzieńczego wyglądu i zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się.
Więcej o tym, dlaczego naturalna pielęgnacja jest lepsza dla naszej skóry dowiesz się z jednego z naszych poprzednich wpisów.
Pielęgnacja skóry i włosów za pomocą kosmetyków naturalnych to nie tylko troska o siebie, ale także o naszą planetę. Wybierając sprawdzone kosmetyki ekologiczne, wspierasz producentów zaangażowanych w ochronę środowiska. Dzięki naturalnej pielęgnacji możemy cieszyć się zdrową, piękną skórą, jednocześnie nie narażając naszego otoczenia na niepotrzebne substancje chemiczne. Temat kosmetyków naturalnych jest zatem ważny nie tylko dla naszej skóry, ale także wybór, który ma wpływ na przyszłość naszej planety. Wybierajmy więc kosmetyki naturalne do twarzy i ciała i dbajmy jednocześnie o siebie i naszą Ziemię.