fbpx

Zrób wiosenne porządki w kosmetyczce

Budzisz się z zimowego snu i nagle przypominasz sobie o regularnej pielęgnacji. Odkręcasz ulubiony krem a tam… przykra niespodzianka! Kosmetyki, szczególnie te naturalne, wymagają odpowiedniego przechowywania. Przynajmniej raz w roku warto przejrzeć wszystkie produkty – sprawdzić ich daty przydatności i zweryfikować skład, aby póżniej uniknąć przykrych niespodzianek w postaci reakcji alergicznych, czy podrażnień.

Remanent w kosmetyczce

Wiosna to idealna pora na porządki w kosmetyczce. Często, gdy dni stają się słoneczne, przypominamy sobie o stosowaniu kremów z filtrem, a ciężkie podkłady zastępujemy kremami BB. Wtedy próbujemy przypomnieć sobie, kiedy dany kosmetyk został zakupiony, a co nawet ważniejsze – jak długo jest już otwarty. Na większości kosmetyków znajdziesz termin przydatności PAO, czyli czas, w jakim produkt powinien być zużyty. W przypadku kosmetyków naturalnych czas na zużycie będzie krótszy, ze względu na brak sztucznych składników konserwujących. Jak rozpoznać przeterminowany kosmetyk? Przede wszystkim po nieprzyjemnym zapachu, czy zmienionej konsystencji lub kolorze. Najważniejsze to bez sentymentu rozstać się z przeterminowanymi kosmetykami – na pewno nie wpłyną pozytywnie na stan Twojej skóry czy włosów.

Symbol PAO, informujący o terminie przydatności kosmetyku po otwarciu, kosmetyk z otwartym wieczkiem i liczbą miesięcy w środku

Oznaczenie PAO

Taki symbol informuje nas o tym, jak długo możemy używać kosmetyku po otwarciu (w miesiącach).

Sprawdź skład kosmetyków

Uzupełniając braki po kosmetycznym remanencie, warto zwrócić uwagę na ich skład. Kosmetyki naturalne, ze względu na zawartość składników aktywnych i zredukowaną ilość konserwantów, szybciej tracą swoje właściwości, ale równocześnie są bardziej skuteczne i, co najważniejsze, bezpieczniejsze dla skóry. Najbardziej pożądane substancje aktywne w kosmetykach, to witaminy, zwłaszcza A, E i C, które wpływają na ujędrnienie, nawilżenie czy rozjaśnienie i dodanie blasku skórze. W składzie kosmetyków szukaj kwasu hialuronowego, naturalnych olei, ekstraktów roślinnych i substancji łagodzących, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry. W kosmetykach ALOESOVE znajdziesz ekstrakt z aloesu, wąkroty azjatyckiej i miłorzębu japońskiego, które mają działanie przeciwstarzeniowe, ujędrniające i intensywnie nawilżające.

Oprócz substancji czynnych w składzie danego produktu znajdziesz także te bazowe, niezbędne do wykonania kosmetyku. W zależności od rodzaju, kosmetyk może mieć konsystencję żelu (np. Żelowa regeneracja), płynu (np. hydrolat z aloesu) lub emulsji (kremy, balsamy). Do substancji bazowych zaliczamy między innymi wodę, będącą niejednokrotnie głównym składnikiem kosmetyku czy rozpuszczalniki, w których rozpuszczane są inne elementy.

Zwróć uwagę na kolejność wymienionych skadników

Sprawdzając skład kosmetyku, możemy także sugerować się ilością wymienionych substancji i ich kolejnością. Im wcześniej wymieniony jest dany składnik, tym jego zawartość jest większa, a im dłuższy ogólny skład, tym większa szansa, że w kosmetyku nie dominują substancje naturalne, a nadmierna ilość konserwantów, wypełniaczy itd. Niestety duża grupa sprzedawanych preparatów nadal zawiera substancje szkodliwe lub co najmniej niekorzystne dla naszej skóry lub organizmu. Do najczęściej spotykanych należą między innymi parafina i oleje mineralne, konserwanty i parabeny, SLS i SLES.

Kupując kosmetyki, ważny jest świadomy wybór, który będzie się przekładał na kondycję naszej skóry, włosów czy całego organizmu. Pamiętaj jednak, że nawet preparaty z najlepszym składem mogą działać negatywnie na naszą skórę, jeśli nie będziemy kontrolować ich daty przydatności.

Shopping Cart