fbpx

Czy Twoje włosy potrzebują humektantów

Zdjęcie produktu - żelowa regeneracja z aloesem - produkt do włosów z humektantem

Kto nie marzy o lśniących, pięknych, zdrowych włosach? Zadbana fryzura stanowi oprawę naszej twarzy, często dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się piękne. Rzeczywistość bywa jednak rozczarowująca i mimo że staramy się sbać o włosów, te często są suche, zniszczone i wrażliwe. Przyczyną często jest stanowi utrata wody i brak odpowiedniego nawilżenia włosa. I tu z pomocą przychodzą… humektanty!

Humektanty co to takiego?

Być może słyszałaś już o równowadze PEH, czyli dostarczaniu włosom emolientów, protein i humektantów w odpowiednich proporcjach. To składniki aktywne odpowiedzialne za dobrą kondycję włsów. Dziś skupimy się na humektantach, czyli substancjach o właściwościach silnie nawilżających. To składniki, które rozpuszczają się w wodzie i bardzo dobrze się z nią łączą. Humektanty absorbują wilgoć z otoczenia, wiążą cząsteczki wody wzdłuż trzonu włosa i kumulują ją w nim. W efekcie następuje poprawa nawilżenia włosów, co sprawia, że przestają się puszyć i są mniej łamliwe. Dzięki humektantom pasma stają się bardziej elastyczne, lepiej się układają, a w przypadku loków ich skręt ulega znacznej poprawie. Najlepsze efekty daje stosowanie humektantów w połączeniu z emolientami, które tworzą warstwę okluzyjną i zapobiegają utracie wcześniej zaabsorbowanej wody z włosa. Mimo że humektanty to porządany w pielęgnacji włosów składnik, i w tym przypadku sprawdzi się zasada, że co za dużo, to niezdrowo.

Żel aloesowy żelowa regeneracja aloesove wcierana we włosy

Niedobór humektantów

Włosy cierpiące na niedobór humektantów są zwykle szorstkie, suche i matowe. Po jakimś czasie pasma wykazują większą kruchość i łamliwość, fryzura traci objętość i włosy zaczynają się bardziej elektryzować.

Nadmiar humektantów

Jednak okazuje się, że nie tylko niedobór ale również nadmiar substancji nawilżających niekorzystnie wpływa na strukturę włosa. W przypadku, gdy przesadzimy z ilością tych składników w naszej pielęgnacji, możemy zaobserwować, że nasze włosy ciągną się, puszą oraz mają tendencję do plątania się.

Ważne jest więc aby zachować równowagę i stosować humektanty w odpowiedniej ilości i częstotliwości, dobranej do naszych włosów. Najczęściej zaleca się korzystanie z produktów nawilżających nie częściej niż raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Stosowanie humektantów dodatkowo jest w dużej mierze uzależnione od środowiska, w jakim przebywamy, wilgotności powietrza oraz pogody. W czasie deszczu i przy dużej wilgotności należy zmniejszyć ilość humektantów w naszej codziennej pielęgnacji, ponieważ będą pobierać wodę z otoczenia w nadmiernej ilości, co spowoduje puszenie się włosów.

Do jakiego typu włosów stosować humektanty?

Mimo że humektanty to składnik porządany przez każdy rodzaj włosów, ich stosowanie jest zalecane głównie osobom o włosach niskoporowatych, czyli ze ściśle przylegającą łuską, gładkich, bez fal i loków. Taki typ włosa najlepiej radzi sobie z większą ilością substancji odżywczych. Inaczej jest w przypadku włosów średnio- i wysokoporowatych. Właścicielki takich włosów powinny ograniczyć substancje nawilżające i stosować produkty bogate w humektanty raz w tygodniu lub rzadziej. Humektanty warto mieć także pod ręką, gdy często poddajemy włosy stylizacji lub farbujemy je.

Gdzie szukać humektantów?

Humektanty można dostarczać włosom poprzez aplikowanie odpowiednich produktów, takich jak odżywki, szampony maski czy wcierki, zawierające nawilżające substancje aktywne.

Czego więc szukać w stosowanych przez nas kosmetykach, aby włosy pozostały nawilżone? Oto mała podpowiedź. Do humektantów najczęściej wykorzystywanych w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów należą takie substancje jak:

  • Aloes – poza zdolnością wiązania wody jest również źródłem witamin (wit. A, C, E) oraz minerałów (wapń, sód, potas, magnez, żelazo, cynk, chrom). Aloes chroni przed promieniami UV, wygładza i wzmacnia włosy oraz stymuluje ich wzrost. Wykorzystywany może być w postaci żelu z aloesu, soku aloesowego, miąższu, a także hydrolatu.
  • Kwas hialuronowy – pomaga utrzymać nawilżenie włosów na odpowiednim poziomie oraz działa na nie regenerująco. Chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Włosy stają się bardziej elastyczne, gładkie i lśniące.
  • Miód – poza właściwościami nawilżającymi posiada silne właściwości regeneracyjne. Może skutecznie pomóc włosom łamliwym, zniszczonym słońcem i farbowaniem, pozostawiając je zmiękczone i wygładzone. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i działa wspomagająco w przypadku wypadania włosów. Miód dodatkowo posiada właściwości rozjaśniające, przez co jest często wykorzystywany do pielęgnacji włosów o jasnym kolorze.
  • Gliceryna – to jeden z najczęściej stosowanych humektantów. Posiada właściwości nawilżające, natłuszczające i regenerujące, przez co pozostawia włosy miękkie i gładkie. Dodatkowo zapobiega przesuszaniu się włosów i ułatwia ich układanie.
  • Panthenol – nawilża i wygładza włosy oraz działa odżywczo i kojąco na skórę głowy skłonną do podrażnień. Włosy po zastosowaniu panthenolu stają się błyszczące i zwiększają swoją objętość. Dodatkowo wspiera produkcję naturalnego budulca włosów, czyli keratyny.
  • Niacynamid – nazywany jest również witaminą B3, wykazuje działanie nawilżające oraz wygładzające. Składnik ten jest odpowiedzialny za dostawy energii niezbędnej do wzrostu włosów i prawidłową budowę łodygi włosa. Zapobiega również ich przedwczesnemu siwieniu.
PROMOCJA
250 ml

33,15 

Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 33,15 .

PROMOCJA
250 ml

24,65 

Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 24,65 .

PROMOCJA
100ml

28,90 

Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 28,90 .

Humektanty stosuje się nie tylko pod postacią szamponów, odżywek czy masek, ale również można wykorzystywać je indywidualnie jako czyste, pojedyncze substancje. Przykład mogą stanowić aloes (np. w Żelowej regeneracji Aloesove) lub kwas hialuronowy, które można aplikować bezpośrednio na włosy. W takiej postaci świetnie sprawdzą się jako tzw. podkład nawilżający pod olejowanie włosów. Pamiętaj, że w dążeniu do pięknych i zdrowych włosów należy jednak pamiętać o zachowaniu tzw. równowagi pielęgnacyjnej pomiędzy humektantami, emolientami oraz proteinami (równowaga PEH).

Shopping Cart