fbpx

📦 Dostawa już od 8,99 zł

Menu

Promocje

Produkty

Szukaj

Czym jest skórka pomarańczowa i jak z nią walczyć

Kobieta trzyma pomarańczę na tle skóry, problem skórki pomarańczowej, cellulitu

Cellulit, inaczej nazywany skórką pomarańczową, to utrapienie wielu kobiet. Jedne z nas już dawno go zaakceptowały – dla innych nadal jest powodem kompleksów. Mimo że ciężko całkowicie go zniwelować, istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z cellulitem.

Kobieta trzyma pomarańczę na tle skóry, problem skórki pomarańczowej, cellulitu

Co to jest cellulit

Cellulit nie bez powodu nazywa się skórką pomarańczową – pojawiające się na skórze gródki i nierówności przypominają strukturę tego cytrusa. Powodem jest nierównomierne rozłożenie komórek tłuszczowych, które gromadzą się pod skórą i uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne. W efekcie dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi i limfy, a także do zwiększenia ilości toksyn i płynów w tkance podskórnej. To z kolei prowadzi do powstania obrzęków i włóknistych zrostów, które utrudniają dotlenienie i odżywianie skóry. Skóra traci elastyczność, jędrność i gładkość, a na jej powierzchni widoczne są nierówności i wgłębienia.

Przyczyny powstawania skórki pomarańczowej

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele – można je jednak podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Aby zapobiegać powstawaniu i skutecznie zwalczać skórkę pomarańczową, warto przyjrzeć się swojemu organizmowi i przeanalizować czynniki, które w naszym przypadku mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu.

Przyczyny wewnętrzne

Powodem powstawania cellulitu często jest genetyka. U niektórych osób tłuszcz gromadzi się w kilku określonych partiach ciała, najczęściej na udach, brzuchu czy ramionach. Powstawaniu cellulitu sprzyjają także słabsze włókna kolagenowe i elastynowe skóry. Zmiany hormonalne, takie jak dojrzewanie, ciąża, menopauza czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej zaburzają równowagę i sprzyjają powstawaniu cellulitu. Przyczyną może być także nasze zdrowie. Choroby układu krążenia, układu limfatycznego czy trawiennego mogą wpływać na gospodarkę wodno-elektrolitową i tłuszczową organizmu. Stosowanie leków, takich jak sterydy czy antybiotyki, często prowadzi do zaburzenia metabolizmu tłuszczu i sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej.

Przyczyny zewnętrzne

Siedzący tryb życia, stres, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej to czynniki, które bez wątpienia negatywnie wpływają na nasz organizm. Często to właśnie czynniki, które wpływają na powstawanie skórki pomarańczowej. Niewłaściwa dieta, spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, cukru, soli czy alkoholu prowadzą do odkładania się tłuszczu i zatrzymywania się wody w organizmie. Brak witamin osłabia strukturę skóry i sprzyja powstawaniu cellulitu. Przyczyną powstawania skórki pomarańczowej może być także… ubranie! Zbyt ciasna, syntetyczna odzież utrudnia skórze oddychanie i wpływa niekorzystnie na krążenie krwi oraz limfy.

Jak walczyć ze skórką pomarańczową

Gdyby istniała jedna, skuteczna metoda – cellulit nie byłby tak powszechnym problemem. Jest jednak kilka sposobów, które pomagają zniwelować skórkę pomarańczową. Najlepiej sprawdzi się tu zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego zanim sięgniesz po specjalne kosmetyki, w pierwszej kolejności przyjrzyj się swojemu stylowi życia.

Zdjęcie kobiety w stroju sportowym, trzymającej butelkę z wodą - fitness jako profilaktyka antycellulitowa.

Zmień nawyki

  • Wprowadź więcej ruchu – regularne ćwiczenia nie tylko pomagają spalać tłuszcz, ale także poprawiają krążenie krwi i limfy, wzmacniają mięśnie i tkankę łączną. Wybierz ćwiczenia, które będą sprawiać Ci przyjemność – bieganie, pływanie, rower, ćwiczenia siłowe, pilates, jogę czy fitness.
  • Nie pal papierosów – to negatywnie wpływa nie tylko na skórę, ale na cały organizm. Palenie papierosów sprzyja powstawaniu cellulitu, a także utrudnia jego zwalczanie.
  • Zmień dietę – ograniczaj tłuszcze zwierzęce, cukry proste, sól i alkohol. Stosuj dietę bogatą w witaminy, minerały i antyoksydanty. Pamiętaj również o piciu wody.
  • Pamiętaj o odpoczynku – redukcja stresu, odpowiednia długość snu i relaks pomagają regulować poziom hormonów i zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu i płynów w organizmie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez BIO+ | kosmetyki na bazie Aloesu (@aloesove.pl)

Wprowadź odpowiednią pielęgnację

  • Zacznij od regularnego wykonywania peelingu ciała – peeling pomaga usuwać martwy naskórek, oczyszczać pory i poprawiać przepuszczalność skóry. Dzięki niemu substancje aktywne, zawarte w balsamach i olejach, lepiej się wchłaniają. Wykonuj peeling raz lub dwa razy w tygodniu. Wybieraj naturalne kosmetyki – np. Peeling do ciała Aloesove, który intensywnie złuszcza martwy naskórek, zmiękcza i ujędrnia skórę. Więcej tym, dlaczego warto stosować peeling przeczytasz TUTAJ.
  • Stosuj balsamy do ciała – tu również ważna jest regularność. Odpowiednie nawilżenie i regularne dostarczenie skórze składników aktywnych wpływa korzystnie na jej kondycję. Lekki balsam do ciała Aloesove chroni skórę przed negatywnym działaniem środowiska i intensywnie ją nawilża. Zawarty w nim sok z aloesu ma działanie antycellulitowe. Balsam możesz zastąpić także uniwersalnym żelem aloesowym, który dodatkowo koi podrażnioną skórę i opóźnia procesy starzenia.
  • Szczotkuj ciało – głównym celem szczotkowania ciała jest pozbycie się nadmiaru martwego naskórka, a także stymulowanie przepływu krwi i limfy. Taki zabieg szczotką ujędrni skórę i pomoże pozbyć się skórki pomarańczowej.
Shopping Cart