Kolejność nakładania kosmetyków to temat, który często budzi wiele pytań i wątpliwości. Czy to, jaki produkt zastosujemy w pierwszej kolejności ma znaczenie? Czy istnieje jeden schemat pielęgnacji twarzy, który powinniśmy stosować codziennie? Co zrobić, aby działanie kosmetyków było skuteczne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym wpisie!
Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie?
Skóra twarzy codziennie narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Mróz, wysokie temperatury, promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, kurz, kosmetyki kolorowe – to wszystko sprawia, że naturalna bariera ochronna naszej skóry zostaje naruszona. Ważny jest nie tylko dokładny demakijaż i prawidłowe oczyszczanie twarzy, ale także odpowiednie nawilżenie skóry, odżywienie i ochrona. Powinniśmy jednak pamiętać, że dopiero prawidłowa kolejność stosowania kosmetyków sprawi, że będą skutecznie działać na naszą skórę. Niektóre produkty mają lżejszą konsystencję, która łatwiej przenika w głąb skóry, inne są cięższe i bardziej tłuste, a ich zadaniem jest tworzenie na twarzy warstwy okluzyjnej, która zabezpiecza skórę i zapobiega utracie wilgoci. Zasada jest zatem prosta – pielęgnację skóry twarzy zaczynamy od aplikowania kosmetyków o najlżejszej konsystencji, a kończymy na tych o cięższej formule. Odwrotna kolejność może sprawić, że zablokujemy przenikanie do skóry składników aktywnych i zmarnujemy właściwości kosmetyku.
Jaka jest prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków?
Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na codzienną pielęgnację twarzy – powinniśmy dostosować ją do typu skóry, indywidualnych potrzeb i preferencji. Istnieją jednak pewne “żelazne zasady” – czyli podstawowe kroki pielęgnacji, o których każdy powinien pamiętać.
Poranna pielęgnacja
W porannej pielęgnacji punktem wyjścia jest oczyszczenie skóry z wyprodukowanego w nocy sebum i resztek kosmetyków, użytych do wieczornej pielęgnacji. Dlatego sugerujemy następującą kolejność aplikacji kosmetyków:
- Żel myjący lub pianka do twarzy – służy do delikatnego oczyszczenia skóry z nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby kosmetyk dobrać do typu cery. Mimo, że pianki i żele to kosmetyki, których zadaniem jest oczyszczanie skóry twarzy, warto wybierać te o łagodnym, naturalnym ale skutecznym składzie, np. żel myjący do twarzy Aloesove.
- Tonik do twarzy lub hydrolat – jest ważnym elementem pielęgnacji twarzy, nie tylko odświeża i daje uczucie ukojenia po oczyszczaniu, ale przede wszystkim – przywraca skórze jej naturalne pH i przygotowuje do kolejnych kroków pielęgnacji. Dodatkowo może mieć różne właściwości, np. nawilżające, kojące, matujące czy rozjaśniające. Tonik nakładaj płatkiem kosmetycznym lub spryskaj nim twarz.
- Serum do twarzy – to skoncentrowany kosmetyk o lekkiej konsystencji i wysokim stężeniu składników aktywnych. Może mieć różne właściwości i rozwiązywać różne problemy skórne, takie jak np. przesuszenie, przebarwienia, zmarszczki czy trądzik. Serum nakładaj na dokładnie oczyszczoną skórę, jeszcze mokrą od toniku – to sprawi, że kosmetyk lepiej się wchłonie. Na dzień wybieraj sera o lekkiej konsystencji, które nadają się pod makijaż – np. bezolejowe serum do twarzy Aloesove.
- Krem pod oczy – często o nim zapominamy, a odpowiednia pielęgnacja okolic oczu jest niezwykle istotna! To właśnie na cienkiej skórze pod oczami pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne i oznaki starzenia. Skóra wokół oczu jest bardziej wrażliwa i… wymagająca! Nie zapominaj o stosowaniu specjalnego kosmetyku, który uchroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także zniweluje opuchliznę, pomoże pozbyć się cieni pod oczami, ujędrni i nawilży skórę. Pod makijaż stosuj krem o delikatnej formule – np. żel pod oczy Aloesove.
- Krem na dzień – to kosmetyk o bogatszej konsystencji, ma działanie okluzyjne – nie tylko nawilża i odżywia skórę, ale także zabezpiecza przed utratą wody i chorni przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego to ważny etap pielęgnacji skóry. Dobierz go do typu i stanu skóry oraz pory roku. Krem nakładaj na serum, rozprowadzając równomiernie po całej twarzy.
- Krem z filtrem SPF – jest ważnym elementem świadomej pielęgnacji twarzy. Chroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem UV, które jest główną przyczyną starzenia się skóry, powstawania przebarwień i nowotworów skórnych. Powinien być stosowany przez cały rok, niezależnie od pogody i pory dnia. Nakładamy go na krem nawilżający, tworząc cienką warstwę na całej twarzy.
Wieczorna pielęgnacja
Zwykle wieczorem możemy poświęcić naszej skórze nieco więcej czasu, dlatego możemy pozwolić sobie na dodatkowe etapy pielęgnacji. Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja twarzy?
- Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – wieczorną pielęgnację powinniśmy zacząć od dokładnego mycia twarzy. W pierwszej kolejności wykonaj demakijaż płynem micelarnym, następnie dokładnie oczyść skórę pianką lub żelem do mycia twarzy.
- Peeling do twarzy – to dodatkowy krok do głębszego oczyszczenia i odświeżenia skóry. Wystarczy, że wykonasz peeling raz w tygodniu. W zależności od rodzaju, mechanicznie lub chemicznie złuszcza martwy naskórek i poprawia mikrokrążenie. Cera tłusta polubi peeling mechaniczny, natomiast cera sucha i skóra wrażliwa – peeling enzymatyczny, należy pamiętać, by zawsze dobierać kosmetyk do rodzaju skóry.
- Tonik lub hydrolat – znasz go już z porannej pielęgnacji. O używaniu toniku lub hydrolatu należy pamiętać również wieczorem!
- Maseczka – dostarczy skórze dodatkowych substancji aktywnych i poprawi jej kondycję. Wybierz maseczkę odpowiednią do Twojego typu cery i problemów skórnych lub przygotuj ją samodzielnie w domu! Stoswanie maseczek znacząco wpłynie na wygląd skóry, sprawi że będzie gładka i promienna.
- Krem na noc – w wieczornej pielęgnacji warto użyć kremu o bogatszej formule, ponieważ nasza skóra nocą przechodzi proces intensywnej odnowy i regeneracji.
Jak dobrać odpowiednie produkty do swojego typu cery?
Jak widzisz, kolejność nakładania kosmetyków jest dość prosta i logiczna. Ważne jest również to, aby dobrać odpowiednie produkty do swojego typu cery i problemów skórnych. Nie ma sensu stosować kosmetyków przeznaczonych dla cery suchej, jeśli mamy cerę tłustą lub na odwrót. Dlatego warto poznać swoją cerę i jej potrzeby oraz czytać składy i opisy kosmetyków przed zakupem. Aby ułatwić Ci rozpoznanie typu cery, przygotowaliśmy odrębny wpis. Mamy nadzieję, że to pomoże Ci lepiej poznać swoją skórę i zapewnić jej odpowiednią pielęgnację!