Określenie typu cery jest czynnością niezbędną przy doborze odpowiednich kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Prawidłowo określony rodzaj cery, właściwe kosmetyki i sposób pielęgnacji pozwalają zachować dłużej młody i zdrowy wygląd skóry i poprawić nasze samopoczucie.
Jak określić typ cery?
W tym celu należy sprawdzić w jaki sposób skóra naszej twarzy reaguje na:
- mycie wodą i preparatem oczyszczającym (np. Żelem do mycia twarzy),
- demakijaż,
- używanie tłustego kremu,
- zmianę temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, słońce, suche powietrze, klimatyzacja).
Analizując odpowiedzi możemy z dużym prawdopodobieństwem określić rodzaj cery.
Podstawowe rodzaje cery
Cera normalna – idealny typ cery, który występuje praktycznie tylko u dzieci przed okresem dojrzewania. Mający ten rodzaj cery to prawdziwi szczęściarze: ich skóra jest idealnie miękka, gładka, o zdrowym kolorycie, bez przebarwień. Po oczyszczaniu nie występują negatywne odczucia typu ściągnięcie czy zaczerwienienia. Po całym dniu jest w optymalnym stopniu nawilżona i natłuszczona, nie błyszczy się. Demakijaż płynem micelarnym nie powoduje dyskomfortu i pogorszenia stanu skóry – jest świeża i gładka. Ponadto dobrze toleruje tłuste kremy pielęgnacyjne. Na zmiany temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne reaguje normalnie. Wypryski, jeśli się pojawiają, to sporadycznie i pojedyncze.
Cera sucha – wymagająca szczególnej troski i pielęgnacji, gdyż starzeje się najszybciej. Powodem tego jest niedostateczna ilość gruczołów łojowych, które produkują zbyt mało naturalnej warstwy lipidowej, chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Z tego powodu szybko traci elastyczność, stając się skórą matową, z siecią drobnych zmarszczek. Mycie wodą z mydłem nie służy jej – występuje wówczas nieprzyjemne uczucie ściągnięcia na skórze całej twarzy. Także po całym dniu jest sucha i łuszczy się, po zastosowaniu lekkiego kremu, szybko go “wpija” pozostając gładką tylko na chwilę. Dopiero użycie tłustego kremu sprawia, że jest ona dobrze nawilżona i w dobrym stanie. Zmiana temperatury, wiatr, mróz, słońce, klimatyzacja powodują szybką utratę wody, co objawia się uczuciem pieczenia, skóra jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć. Z uwagi na zmniejszoną aktywność gruczołów łojowych, w przypadku tego typu cery wypryski raczej się nie pojawiają. Taka skóra wymaga przede wszystkim intensywnego nawilżania, zarówno kremami na dzień, jak i na noc.
Cera tłusta – z powodu nadmiernej aktywności gruczołów łojowych praktycznie cały czas błyszczy się nadmiernie (zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i po demakijażu z użyciem mleczka). Zastosowanie kremu tłustego powoduje dyskomfort. Poza tym występują rozszerzone pory, skóra ma tendencję do częstych i licznych wyprysków, a także trądziku. Jest także skórą grubszą niż np. sucha, charakteryzuje się ziemistym i szarym kolorytem. Pocieszający jest jednak fakt, że długo pozostaje młoda, bez zmarszczek. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i zmiany temperatury nie są dla niej groźne, jedynie po ekspozycji na słońce może pojawić się wzmożony łojotok i pojawia się więcej wyprysków. Do pielęgnacji tego typu cery sprawdzą się kosmetyki o właściwościach matujących i regulujących wydzielanie sebum. Należy również pamiętać o dokładnym, dwuetapowym oczyszczaniu twarzy za pomocą płynu i micelarnego i żelu.
Cera mieszana – jeden z najczęściej występujących typów cery, trudna w pielęgnacji. Charakteryzuje się występowaniem na skórze twarzy więcej niż jednego rodzaju cery: zazwyczaj jest to skóra sucha na skroniach i policzkach, natomiast tłusta na czole, nosie i brodzie (tzw. strefa T). Dlatego zachowanie się skóry w poszczególnych partiach twarzy jest charakterystyczne dla danych typów cery.
Ponadto wyróżniamy jeszcze cerę wrażliwą, dojrzałą, naczynkową, trądzikową, odwodnioną, które mogą towarzyszyć każdemu wyżej wymienionemu rodzajowi.