fbpx

Dlaczego kosmetyki naturalne lepiej działają na naszą skórę

Wyznacznikiem skuteczności kosmetyku pielęgnacyjnego jest jego pozytywny wpływ na naszą skórę. Często zastanawiamy się, jakie kosmetyki wybrać, a uginające się od różnych produktów półki sklepowe nie pomagają nam w podjęciu tej decyzji. Czego szukać w składzie kosmetyków, aby dostarczyć skórze tego, co najlepsze? 

Kosmetyki naturalne czy konwencjonalne?

Podstawową różnicą między kosmetykami konwencjonalnymi a naturalnymi jest przede wszystkim skład produktu. Znajdziemy w nim kilka podstawowych grup składników. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i czego unikać, aby nie zaszkodzić swojej skórze.

Tłuszcze – w kosmetykach konwencjonalnych stosuje się znacznie tańsze oleje mineralne, pochodzące z ropy naftowej (olej parafinowy), które tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę, uniemożliwiającą skórze swobodne oddychanie. W kosmetykach naturalnych są to oleje tłoczone na zimno, które dostarczają skórze witamin i najpotrzebniejszych składników, jednocześnie jej nie obciążając. Kremy ALOESOVE zawierają oleje roślinne o cennych właściwościach ochronnych i przeciwstarzeniowych (z pestek winogron, słonecznikowy, z wiesiołka).

Woski – w kosmetykach naturalnych stosuje się woski roślinne (carnauba, kadelila, ryżowy, czy olej jojoba) i zwierzęce (np. lanolina, wosk pszczeli). W kosmetykach konwencjonalnych znajdziemy woski mineralne mikrokrystaliczne z ropy naftowej, polimery etylenu i propylenu, estry syntetyczne, czy polietylenoglikole. Takie składniki blokują w skórze ujścia gruczołów łojowych i potowych, co w konsekwencji prowadzi do zatykania porów. Stosowanie kosmetyków z zawartością naturalnych wosków zmniejsza ryzyko pojawiania się na twarzy wyprysków, zaskórników czy trądziku.

Faza wodna – bazą kosmetyków naturalnych są wyciągi wodne, hydrolaty roślinne lub woda oczyszczona, której zawartość jest dużo mniejsza niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. W produktach drogeryjnych często woda to aż 90% całego składu kosmetyku.

Emulgatory, czyli składniki, których zadaniem jest połączenie fazy tłuszczowej z wodną. W kosmetykach naturalnych to substancje pochodzenia roślinnego (z oleju palmowego, kokosowego, kukurydzianego, sojowego czy oliwy z oliwek). W kosmetykach konwencjonalnych stosuje się tzw. PEG-i i PPG-i (np. glikol polietylenowy, propylenowy), które powodują osłabienie skóry i jej uwrażliwienie na szkodliwe substancje.

Emolienty, czyli substancje nawilżająco-natłuszczające. Są nimi wszystkie oleje roślinne. Oprócz nich, do kosmetyków naturalnych dodaje się inne składniki o takich właściwościach, jak no. Skwalen, czy alkohole tłuszczowe. W kosmetykach drogeryjnych spotkamy silikony, które, jak parafina, tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę. Znajdują się w nich również związki chemiczne i syntetyczne, jak np. Mirystanian izopropylu. Sztuczne emolienty często są przyczyną powstawania zaskórników.

Składniki zapachowe – w kosmetykach naturalnych składnikami zapachowymi są delikatne olejki eteryczne. W przypadku kosmetyków konwencjonalnych, stosuje się ich syntetyczne odpowiedniki, czyli sztuczne olejki zpachowe lub perfumuje specjalnymi aromatami, które na etykiecie są oznaczane jako “Fragrance” lub “Parfum”. Przy skórze wrażliwej wywołują one często reakcje alergiczne.

Konserwanty – naturalne kosmetyki dużo trudniej zakonserwować. Wynika to z faktu, że zawierają one o wiele więcej składników organicznych, stanowiących znakomitą pożywkę dla drobnoustrojów. Poza tym, producenci kosmetyków naturalnych mają bardzo ograniczony wybór związków, które zapewniają produktom czystość mikrobiologiczną, a przy tym są naturalne i bezpieczne. Inaczej jest w przypadku kosmetyków konwencjonalnych, gdzie wybór sztucznych konserwantów jest dość szeroki, a producenci dodają ich więcej, aby zapewnić swoim wyrobom np. 3-letni okres trwałości. Do stosowania w kosmetykach naturalnych dozwolone są: kwas sorbowy i jego sole, alkohol benzylowy (składnik wielu olejków eterycznych), kwas dehydrooctowy, kwas salicylowy, kwas benzoesowy i jego sole. W kosmetykach konwencjonalnych stosuje się całą gamę konserwantów: parabeny, fenoksyetanol, hydantoinę i jej pochodne, pochodne mocznika i formaldehydu, oraz wiele innych. Sztuczne konserwanty to najczęściej sprawcy reakcji uczuleniowych, mogą powodować znaczne pogorszenie stanu skóry, która jest problemowa.

Shopping Cart