fbpx

📦 Dostawa już od 8,99 zł

Menu

Promocje

Produkty

Szukaj

Jak dbać o cerę trądzikową

Do niedawna istniało przekonanie, że najlepszym makijażem dla cery trądzikowej jest zwyczajnie jego brak. Aktualnie jednak pogląd ten zupełnie się zmienił. Doceniono naturalne składniki, witaminy a także wyciągi roślinne, które skutecznie łagodzą skutki trądziku i z powodzeniem mogą być stosowane pod makijaż. Dlatego w walce z tym uporczywym problemem skórnym warto sięgnąć po kosmetyki o właściwościach antybakteryjnych, matujących, nawilżających i hipoalergicznych. Owszem, cera trądzikowa jest bardzo wymagająca i niezwykle trudna w pielęgnacji. Nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych.

Makijaż przy cerze trądzikowej jest dużo bardziej kłopotliwy i wymagający, niż przy innych typach cery i wymaga o wiele większej staranności w doborze kosmetyków. Jednak odpowiednio dobrany spowoduje, że krostki i grudki będą mniej widoczne, a to może dodać nam pewności siebie.

Sprawdzaj skład kosmetyków

Pamiętajmy, aby czytać dokładnie składy produktów, po które sięgamy. Bezwzględnie rezygnujmy z tych, które zawierają parafinę, silikony czy olej kokosowy. Tworzą one bowiem na skórze nieprzepuszczalny film, który blokuje wydzielanie sebum i prowadzi do rozwoju bakterii, a w efekcie powoduje powstawanie zmian skórnych. Istotne jest, aby wybierać preparaty o lekkiej formule, które nie zatykają ujścia gruczołów łojowych. Z podkładów płynnych najlepiej wtedy wybrać fluidy o formule oil-free. Nie zatykają porów, długotrwale matują, a przy tym wyglądają na twarzy naturalnie. Są delikatne, dobrze się rozprowadzają, bardzo dobrze kryją niedoskonałości, nie tworząc zbędnej maski. Świetnym wyborem będą również podkłady mineralne, bazujące na naturalnych drobinkach minerałów np. te z tlenkiem cynku, który nie zatyka porów, a wręcz przyspiesza gojenie zmian trądzikowych czy te zawierające kwas salicylowy, o działaniu regulującym wydzielanie sebum. Idealnie sprawdzają się też pudry sypkie transparentne ryżowe, które prócz właściwości matujących, przedłużają trwałość makijażu, bez ryzyka zatkania porów.

Dokładnie oczyszczaj twarz

Prócz samych właściwości i składu kosmetyku pilnuj, aby makijaż był na twarzy tak długo, jak to konieczne i w miarę możliwości należy go szybko zmyć. Konieczne jest zastosowanie dwuetapowego oczyszczania. Najpierw usuń zanieczyszczenia i makijaż za pomocą płynu micelarnego, następnie oczyść twarz żelem lub pianką przeznaczoną do cery trądzikowej. Na tak przygotowaną skórę nakładaj tonik lub hydrolat, którego głównym zadaniem jest wyrównanie pH skóry, co jest niezwykle istotne w przypadku cery trądzikowej. Przy okazji nie zapominaj o regularnej zmianie ręcznika, którym wycierasz twarz po myciu.

Prawdziwym siedliskiem bakterii wywołujących trądzik może być Twoja gąbka do makijażu! Podobnie pędzle, którymi pudrujesz twarz. Dlatego akcesoria do aplikacji podkładu powinno się czyścić codziennie, a pędzle do pudru czy różu co najmniej raz na tydzień.

Cera trądzikowa a słońce

Krąży mit, że słońce „leczy” trądzik. Wprawdzie latem osoby zmagające się z trądzikiem mogą odnosić wrażenie, że zmiany skórne są łagodniejsze i bardziej wysuszone, ale zazwyczaj poprawa jest bardzo krótkotrwała. Bardzo często problem wraca ze zdwojoną siłą po zakończeniu sezonu letniego.

Co jest tego przyczyną?

Na skutek ekspozycji na promienie UV, warstwa rogowa naskórka znacznie się pogrubia, co powoduje zwiększoną ilość wydzielanego sebum – cera trądzikowa wygląda wówczas gorzej, niż w pełni lata. W miejscu stanu zapalnego naskórek jest uszkodzony, cera jest podatna na działanie czynników zewnętrznych. W tych miejscach, w których goi się skóra, promienie UV powodują przebarwienia, brak więc filtrów UVA i UVB latem, skutkuje nieestetycznymi plamami jesienią. Pot i wysoka temperatura powietrza oraz wilgoć to z kolei idealne warunki do namnażania się bakterii powodujących trądzik i potrafiących zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu skóry. Klimatyzacja czy ekspozycja na słońce, powoduje odwodnienie skóry, co dodatkowo zaostrza podrażnienie skóry. Ciągłe wysuszenie, daje skórze sygnał do jeszcze większej produkcji łoju, skóra chce w jakiś sposób zachować resztki nawilżenia, jakie posiada w naskórku. Pamiętaj, że skóra tłusta i trądzikowa także wymaga nawilżenia – stosuj zarówno kremy na dzień i na noc

 

Shopping Cart